سوالات متداول آموزشی چاپ

1- اطلاع از اعلام نتایج آزمون‌ها از چه طریق امکان‌پذیر می­باشد؟

برای اطلاع از اعلام نتایج آزمون به وب‌سایت www.azmoon.com مراجعه فرمایید.

2- جهت شرکت در تکمیل ظرفیت از چه طریق باید اقدام نمود؟

اعلام ثبت‌نام در تکمیل ظرفیت در اختیار مرکز آزمون می‌باشد و داوطلبان می‌توانند این مورد را ازسایت مرکز آزمون پیگیری نمایند.

3-زمان و نحوه دریافت کارت ورود به جلسه آزمون­ها چگونه می‌باشد ؟

جهت دریافت کارت ورود به جلسه هر آزمون 3 روز قبل از برگزاری آزمون به سایت www.azmoon.org مراجعه نمایید.

4-ویرایش اطلاعات ثبت نامی به چه صورت می­باشد ؟

اطلاعات فردی در باجه رفع نقص همزمان با توزیع کارت اصلاح می‌گردد اما جهت تغییر حوزه و رشته/شهر امکان ویرایش وجود ندارد.

5-مدارک لازم جهت ثبت‌نام در دانشگاه چیست؟

اصل شناسنامه به همراه 3 سری کپی از تمامی صفحات شناسنامه

اصل کارت ملی به همراه 3 سری کپی آن

عکس4*3 (12قطعه)

اصل مدرک پایه بسته به نوع مقطع تحصیلی دانشگاهی به همراه دو سری کپی از آن : اصل مدرک پایه

مدرک نظام وظیفه مختص برادران شهریه بر اساس مصوبه مربوطه

6-افرادی که در آزمون پذیرفته شده­اند تا چه زمانی باید ثبت نام نمایند؟

تاریخ ثبت نام پذیرفته شدگان دانشگاه آزاد اسلامی قائم‌شهر در صفحه اصلی وب سایت دانشگاه (www.Qaemiau.ac.ir) درج می‌گردد.

7- نحوه پر کردن فرم­های ورودی اطلاعات چگونه می­باشد؟

راهنمای طریقه تکمیل فرم‌های ثبت نامی در صفحه اصلی وب سایت دانشگاه (www.Qaemiau.ac.ir) درج شده است.

8-شرایط ورود به دانشگاه چگونه است؟

پذیرفته شدن در آزمون ورودی، نداشتن منع قانونی از نظر نظام وظیفه، داشتن گواهینامه پایان تحصیلات در مقطع قبلی

9- نحوه ثبت نام بدون آزمون چگونه می­باشد؟

پس از اعلام زمانِ ثبت نام بدون آزمون دانشگاه آزاد اسلامی(مرکز سنجش و پذیرش) که معمولاَ در شهریور ماه و بهمن ماه می‌باشد؛ داوطلب درسایت مرکز آزمون www.azmoon.org ثبت نام نموده و کد رهگیری دریافت می‌نماید، سپس طبق زمان‌بندی که در سایت دانشگاه آزاد اسلامی قائم‌شهر  اعلام می‌گردد برای ثبت‌نام به دانشگاه مراجعه می‌نماید.

10- تفاوت کاردانی پیوسته و کاردانی ناپیوسته در چیست؟

کاردانی پیوسته شامل دانش آموختگانی است که بدون گذراندن دوره پیش دانشگاهی وارد دوره کاردانی می‌شوند . کاردانی ناپیوسته شامل دانش آموختگانی است که پس از گذراندن دوره پیش دانشگاهی وارد دوره کاردانی می‌شوند.

11- هر سال تحصیلی چگونه تعریف می­شود؟

هرسال تحصیلی مرکب از دو نیمسال تحصیلی و یک دوره تابستانی می‌باشد که هر نیمسال شامل 16 هفته و دوره تابستان شامل 8 هفته می‌باشد که دوره تابستان جزو سنوات تحصیلی محسوب نمی‌شود.

12- حداکثر واحد انتخابی در هر ترم (کاردانی و کارشناسی) چگونه است؟

دانشجویانی که میانگین ترمی آن‌ها کمتر از 12 می‌باشد مجاز به انتخاب حداکثر 14 واحد درسی در نیمسال بعد می‌باشند دانشجویانی که میانگین ترمی آن‌ها بین 12 تا 16/99 باشد مجاز به انتخاب حداکثر 20 واحد درسی در نیمسال بعدمی باشند دانشجویانی که میانگین ترمی آن‌ها 17 و بالاتر باشد مجاز به انتخاب حداکثر 24 واحد درسی در نیمسال بعد می باشند تبصره: دانشجویان ترم آخر حتی در صورت مشروطی در ترم قبل ، مجاز به انتخاب حداکثر 24 واحد درسی در نیمسال بعد می باشند. اخذ دروس وصایا و روخوانی قرآن کریم علاوه بر تعداد واحد های فوق الذکر در نیمسال بلا مانع است

13- حداقل واحد انتخابی دانشجو (کاردانی و کارشناسی)چگونه است؟

دانشجو موظف به اخذ حداقل 12 واحد (با احتساب وصایا و روخوانی قرآن) می باشد.

14-دروسی که دانشجو باید طی دوره تحصیلی خود اخذ نمایدچه دروسی می­باشد؟

دروس مربوط به هر رشته در چارت دروس در وب سایت دانشگاه (www.Qaemiau.ac.ir) قسمت دانلود فرم­ها موجود می باشد.

با توجه به اینکه برنامه کلاسی و برنامه امتحانات طبق چارت دروس تنظیم می شود؛ لذابه دانشجویان توصیه می­گردد دروس خود را در هر ترم طبق چارت اخذ نمایند

15-چنانچه دانشجویی 2 درس هم­نیاز راباهم اخذ نماید و یکی از آنها را نگذراند، وضعیت درس دیگر چگونه است؟

مردودی در یکی از دروس هم نیاز باعث حذف درس دیگر نمی­شود ویا به عبارتی نمرات دروس هم­نیاز مستقل از هم می­باشد ولی این دروس هنگام اخذ باید هم زمان اخذ گردند.

16-شرایط اخذ درس کارآموزی چیست؟

در صورتی که دانشجویان دوره کاردانی بدون احتساب دروس پیش نیاز حداقل 60 واحد درسی را بگذرانند مجاز به اخذ درس کارآموزی هستند درصورتی که دانشجویان دوره کارشناسی ناپیوسته بدون احتساب دروس جبرانی حداقل 60 واحد درسی را بگذرانند مجاز به اخذ درس کارآموزی هستند در صورتی که دانشجویان دوره کارشناسی پیوسته بدون احتساب دروس پیش نیاز حداقل 100 واحد درسی را بگذرانند مجاز به اخذ درس کارآموزی هستند دانشجو همراه با درس کارآموزی نمی تواند بیش از 16 واحد درسی انتخاب نماید(بجز ترم آخر).

17- مراحل اخذ درس کارآموزی راشرح دهید.

1-اخذ واحد کارآموزی در زمان انتخاب واحد

2-مشخص نمودن محل کارآموزی (حداقل یک ماه قبل از شروع ترم)

3-گرفتن نامه معرفی از دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه (نیمسال اول حداکثر تا پایان مهر ماه و نیمسال دوم تا پایان بهمن ماه و دوره تابستان تا پایان تیرماه )

4-ارائه نامه معرفی به محل کار آموزی

5-ارتباط با استاد مربوطه در طی دوره کارآموزی

18-معادل­سازی دروس به چه صورت می­باشد؟

در صورتی که دانشجو قبل ازورود به تحصیلات دانشگاه دروسی را دردانشگاه آزاد اسلامی و یا مؤسسه آموزش عالی دیگری که مورد تأییدوزارت علوم باشد؛ گذرانده باشد،می تواند دروسی را که از نظر سر فصل و محتوی حداقل 80% تشابه با سر فصل جدید داشته باشد و تعداد واحد درس در رشته­ی قبلی با رشته ی جدید یکسان باشد؛ معادل­سازی می­گردد. لازم به ذکر است نمره درس مورد نظر برای مقطع کاردانی و کارشناسی نباید از 12 کمتر و برای مقطع کارشناسی ارشد نباید از 14 کمتر باشد.

19-حداکثر سنوات مجاز تحصیلی برای هر مقطع را مشخص کنید.

طبق آخرین بخشنامة حوزه محترم نظام وظیفه عمومی حداکثر سنوات تحصیلی برای دانشجویانِ مشمول در مقطع کاردانی پیوسته و ناپیوسته و کارشناسی ناپیوسته (5ترم) وکارشناسی ارشد ناپیوسته (6 ترم) و برای کارشناسی پیوسته (10 ترم) می باشد و برای مقطع دکتری (9 ترم) است. در ضمن میزان سنوات تحصیلی غیر مشمول(خانم ها و...) طبق آئین نامه ها و بخشنامه های آموزشی تصمیم گیری می شود.

20-در صورتی که دانشجو معرفی به استاد اخذ نماید تاریخ فارغ التحصیلی ایشان چه تاریخی است؟

طبق بخشنامه شماره 75733/42 مورخه 10/12/93 زمان اعلام نمره درس یا دروس مذکور، تاریخ فراغت از تحصیل است.

21-شرایط اخذ دروس معرفی به استاد چگونه است؟

در صورتی که دانشجو کلیه دروس دوره را با موفقیت بگذراند و حداکثر 6 واحد درسی باقیمانده داشته باشد می­تواند درس یا دروس مورد نظر را خارج از تقویم دانشگاهی از طریق ارجاع به استاد بگذراند.

22-شرایط اخذ دروس پیش نیاز با درس وابسته چگونه است؟

در صورتی که دانشجو از یک درس پیش نیاز نمره قبولی کسب نکند یا پس از شرکت در کلاس­ها در امتحان شرکت ننماید مجاز است درس پیش نیاز را به همراه درس وابسته به صورت همزمان اخذ نماید.

23-اخذ مرخصی تحصیلی دانشجو به چه صورت است؟

دانشجویان دوره­های کاردانی و کارشناسی ناپیوسته در طول تحصیل مجازبه اخذ 2 ترم ودانشجویان دوره کارشناسی پیوسته در طول تحصیل مجازبه اخذ 4 ترم مرخصی تحصیلی می باشند.مرخصی تحصیلی برای دانشجویا ن کارشناسی ارشد طبق آیین نامه آموزشی 1 ترم می باشد.

24-درچه صورت، دانشجو به دلیل مشروطی بیش از حد از ادامه تحصیل محروم می­شود؟

دانشجویان دوره های کاردانی و کارشناسی نا پیوسته که در 2 نیم سال مشروط شده باشندومیانگین کل بالاتر از10 داشته باشندتا زمانی که میانگین ترمی و کل آنها کمتر از 11 نشود اجازه ادامه تحصیل دارند در غیر این صورت اخراج آموزشی بوده و ادامه تحصیل آنها مشروط به مجوز از طرف کمیسیون موارد خاص میباشد. دانشجویان دوره کارشناسی پیوسته که در سه ترم متوالی و چهار ترم متناوب مشروط شده باشند و میانگین کل بالاتر از 10 داشته باشندتا زمانی که میانگین ترمی و کل آنها کمتر از 11 نشود اجازه ادامه تحصیل دارند در غیر این صورت اخراج آموزشی بوده و ادامه تحصیل آنها مشروط به مجوز از طرف کمیسیون موارد خاص می باشد. دانشجویان دوره کارشناسی ارشد که در 2 نیم سال مشروط شده باشنداخراج آموزشی بوده و در صورتی که میانگین کل آنها کمتر از 14 و بالاتر از 12 باشد طبق کمسیون موارد خاص فقط یک ترم دیگر با اخذ تعهد می توانند ادامه تحصیل دهند.

25- حضور وغیاب دانشجو در کلاس درس چگونه است؟

دانشجو موظف به شرکت در 16 جلسه کلاس هر درس می باشد در صورت غیبت وی تا 3 جلسه موجه و بیش از 3 جلسه باعث محرومیت دانشچو از شرکت در امتحان میشود.

26- شرایط اخذ دروس برای جبران معدل راشرح دهید.

اگر دانشجویی(کاردانی و کارشناسی) بعد از گذراندن کلیه دروس دوره ،میانگین کل نمراتش کمتر از 12 باشد موظف به اخذمجدد تعدادی از دروسِ خود، برای جبران معدل می باشد .و دانشجویی که میانگین نمراتش بیش از 12 میباشد وتمایل دارد میانگین نمرات خود را افزایش دهد .می توانند از این ماده استفاده نماید. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد نیز در صورتی که قبل از دفاع از پایان نامه خود میانگین نمراتشان کمتر از 14 باشد باید از قانون جبران معدل استفاده نمایند

27- آیا تحصیل در دو محل دانشگاهی امکان پذیر است؟

دانشجو همزمان حق ادامه تحصیل در بیش از یک رشته را ندارد . در صورت تخلف از ادامه تحصیل محروم و موظف و به پرداخت هزینه انصراف می باشد

28- تعداد واحد درسی مجاز جهت انتخاب دوره تابستان چگونه است؟

حداکثرواحد های انتخابی مجاز برای دوره تابستان برای مقطع کاردانی و کارشناسی10 واحد وبرای ممتازین و فارغ التحصیلان 12 واحد درسی میباشد حداکثرواحد های انتخابی مجاز برای دوره تابستان برای مقطع کارشناسی ارشد 6 واحد وبرای مقطع دکتری4 واحد می باشد.

29- تغییر رشته در دانشگاه آزاد اسلامی چگونه است؟

تغییر رشته تحصیلی صرفاً با شرکت در آزمون مجدد امکان پذیر می باشد.

30-چگونه دانشجو می­تواند از وضعیت تحصیلی خود، واحدهای گذرانده و واحدهای باقیمانده مطلع گردد؟

هردانشجو موظف است بعد از پایان هر ترم وضعیت نمرات خود را از طریق وب سایت بررسی نماید و در صورت تمایل ضمن اخذ کارنامه کلی از وب سایت به چک آن با سیلابس دروس خود از تعداد واحد های گذرانده و باقیمانده مطلع گرددو در صورت داشتن هرگونه سوال در این رابطه به کارشناس آموزش یا به گروه آموزشی مربوطه مراجعه نمایند.

31- اقداماتی که دانشجویان ترم آخر موظف به انجام آن می باشند چیست؟

دانشجویی که در ترم آخر مشغول به تحصیل می باشد موظف است نسبت به ارائه مدارک فراغت از تحصیل خود به اداره فارغ التحصیلان اقدام نماید .

32-در صورتی که دانشجو نسبت به نمره اعلام شده پایان ترم اعتراض داشته باشد چگونه پیگیری نماید؟

هر دانشجو در صورتی که نسبت به نمره اعلام شده خود اعتراض دارد می تواند حداکثر یک هفته بعد از اعلام نمره ،اعتراض خودرا از طریق وب سایت اعلام نماید در صورت وارد بودن اعتراض و با تصویب شورای آموزشی گروه و دانشکده ، در شورای آموزشی دانشگاه مطرح میشود

33- در خصوص اقدامات دانشجو برای شرکت در امتحانات توضیح دهید.

هر دانشجو موظف است بر اساس اطلاعیه اعلام شده از طرف آموزش قبل از شروع امتحانات نسبت به در یافت کارت ورود به جلسه اقدام نماید بدیهی است داشتن کارت ورود به جلسه در جلسه امتحان الزامی است.ضمناً هر دانشجو بعد از حضور در جلسه امتحان موظف به امضاء لیست حضور و غیاب می باشد در غیر این صورت دانشجو غایب محسوب می شود .

34-نمرات تاچند روز پس از امتحان مشخص می گردد؟

اساتید محترم موظفند حداکثر تا 10 روزپس از امتحان هر درس (درس نظری و یا دروس عملی)، نمرات دانشجویان را تحویل اداره امتحانات داده تا وارد وب سایت گردد.

35-شرایط اخراجی دانشجو را شرح دهید.

دانشجو، در صورت مشروطی بیش از حد ویا اتمام سنوات آموزشی مجاز به ادامه تحصیل در دانشگاه نیست.

36-ثبت نام دانشجویان مهمان از چه زمانی آغاز می شود؟

با مراجعه به وب سایت دانشگاه (www.Qaemiau.ac.ir) قسمت اطلاعیه­ها از تاریخ و مهلت ثبت نام دانشجویان مهمان مطلع شوید

37-نحوه اخذ گواهی اشتغال به تحصیل(معرفی نامه) چگونه است؟

گرفتن گواهی اشتغال به تحصیل تنها از طریق آموزش رشته امکان پذیر می باشد.

38- نحوه اخذِ نامه جهت گرفتنِ گواهی مدرک پایه چگونه است؟

گرفتن نامه جهتِ اخذ مدرک پایه، از آموزش رشته امکان پذیر می باشد.

39-انتخاب واحد از کی شروع می شود و تاکی ادامه دارد؟

با مراجعه به وب سایت دانشگاه (www.Qaemiau.ac.ir) قسمت اطلاعیه­ها از تاریخ و مهلت ثبت نام دانشجویان مهمان مطلع شوید

40-حذف واضافه از چه زمانی شروع وتاچه مدت ادامه دارد؟

با مراجعه به وب سایت دانشگاه (www.Qaemiau.ac.ir) قسمت اطلاعیه­ها از تاریخ و مهلت ثبت نام دانشجویان مهمان مطلع شوید

41-در صورت پر شدن ظرفیت ها دانشجو چگونه باید انتخاب واحد نماید؟

با توجه به اینکه هرگروه درسی دارای ظرفیت محدود می­باشد و الویت ثبت نام در هر ترم با دانشجویان ورودی قدیم می­باشد دانشجویان می توانند در گروهی که دارای ظرفیت می باشد ثبت نام نمایند. ضمن اینکه دانشگاه موظف است درس را به دانشجو ارائه نماید، اما در صورت تکمیل ظرفیت به آموزش رشته و مدیر گروه مراجعه کنید.

42-در مورد ماده 55 توضیح دهید.

در صورتی که تعدادی از دروس دانشجو (کاردانی وکارشناسی) در یک ترم ارائه نشود دانشجو می تواند حداکثر 11 واحد درسی خود را فقط در یک نیمسال در واحدهای دانشگاهی دیگر بگذراند

43-در مورد ماده 24 توضیح دهید .

در صورتی که تعدادی از دروس دانشجو (کارشناسی ارشد) در یک ترم ارائه نشود دانشجو می تواند طبق آئین نامه آموزشی سال 95 حداکثر تا 6 واحد از دروس خود را فقط در یک نیمسال در واحدهای دانشگاهی دیگر بگذراند.

44-کل واحدهای درسی دوره کارشناسی ارشد چه تعداداست؟

کل واحدهای دوره کارشناسی ارشد بدون دروس جبرانی، حداکثر 32 واحد درسی می باشد.

45-در خصوص دروس جبرانی مقطع کارشناسی ارشد به اختصار توضیح دهید.

چنانچه به تشخیص مدیر گروه گذراندن تعدادی از دروس دوره کارشناسی به عنوان دروس کمبود یا جبرانی ضروری تشخیص داده شود ، داتشجو موظف به گذراندن آن می باشد.

46- پایان نامه دوره کارشناسی ارشد چند واحددرسی است؟

تعداد واحد پایان نامه برای کلیه رشته ها موجود 6 واحد درسی است

47- حداقل و حداکثر واحدمجار هر ترم در مقطع کارشناسی ارشد چه تعداد است؟

دانشجوی کارشناسی ارشد در هر ترم می تواندحداقل 8 و حداکثر 14 واحد درسی اخذ نماید.

48- در خصوص ارزشیابی تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد توضیح دهید.

حداقل نمره قبولی هر درس اعم از اصلی و جبرانی 12 می باشد. نمرات دروس جبرانی در احتساب میانگین ترمی و کل محاسبه نمی شود. میانگین نمرات هر ترم نباید از 14 کمتر باشد .درغیر این صورت دانشجو مشروط بوده و در صورتی که دانشجوی کارشناسی ارشد 2 ترم مشروط گردد اخراج محسوب می شود.

49- آیا گذراندن درس قرآن کریم در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری اجباری است ؟

دانشجویان تحصیلات تکمیلی ( کارشناسی ارشد و دکتری ) از گذراندن درس آشنایی با قرآن کریم معاف هستند.

50- آیا گذراندن درس وصایای امام (ره) اجباری است ؟

همه دانشجویان در تمام رشته ها و مقاطع تحصیلی ملزم به گذراندن درس وصایای امام (ره) هستند مگر آنکه این درس را در یکی از مقاطع قبلی گذرانده باشند.