متخصصان نساجی تأکید کردند: ضرورت توسعه واحدهای کوچک و متوسط صنعت نساجی چاپ

alt

متخصصان نساجی و پوشاک کشور بر ضرورت توسعه واحدهای کوچک و متوسط (SME) و شکل‌گیری خوشه‌های صنعت نساجی و پوشاک تأکید کردند.

 

به گزارش روابط عمومی واحد قائم شهر، صبح امروز و در پایان نخستین کنفرانس ملی نساجی پوشاک و مد گروه نساجی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائم‌شهر با حضور رئیس دانشگاه و متخصصان تراز اول نساجی کشور، بیانیه‌ای صادر شد.

 

در بیانیه گروه نساجی و طراحی لباس دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائم‌شهر آمده است، نخستین کنفرانس ملی مهندسی نساجی، پوشاک و صنعت مد دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائم‌شهر در سال (رونق تولید) با هدف ارائه آخرین دستاوردها و مباحث نوین محققان و پژوهشگران فعال کشور در شهرستان قائم‌شهر به‌عنوان یکی از قطب‌های صنعتی کشور در شرایطی برگزار شد که صنعت نساجی و پوشاک کشور و به‌تبع آن استان مازندران در شرایطی قرار دارد که می‌توان به رشد و بالندگی آن امیدوار بود؛ صنعتی که با پیشینه و ظرفیت بالا در اشتغال‌زایی و کسب مزیت رقابت‌پذیری باید در بازارهای جهانی دیده شود. امروزه بسیاری از واحدهای تولیدی در این صنعت مهم و استراتژیک در مرحله روزمرگی به سر برده و یا در نقطه تعطیلی خود قرار دارند.

 

در ادامه بیانیه گروه نساجی و طراحی لباس دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائم‌شهر عنوان شده است: نتایج و یافته‌های حاصله در قالب مقالات مستخرج از رساله‌ها و مطالب ارائه شده از خبرگان، صاحب‌نظران دانشگاهی، صنعتی و تشکل‌های حاضر در نشست تخصصی این رویداد، نشان داد که هر چند احیای این صنعت بیشتر در بعد فنی و تکنولوژیکی اولویت دارد؛ اما احیا و پویایی این صنعت در کشور و استان به‌عنوان یکی از صنایع مادر در ایجاد اشتغال و کسب درآمد و مزیت رقابتی با راهکار توسعه واحدهای کوچک و متوسط (SME) و شکل‌گیری خوشه‌های صنعت نساجی و پوشاک دغدغه دانشگاهیان و صاحبان صنایع است.

 

این بیانیه می‌افزاید: در همین راستا به‌طور خاص و به‌‌منظور گسترش صنعت نساجی استان مازندران به‌عنوان برندی ملی پیشنهاد می‌شود اجرای طرح خوشه صنعت نساجی و پوشاک با نام «خوشه تولید البسه و منسوجات خانگی» با تأکید بر کارخانه‌های نساجی مازندران به‌عنوان یک واحد نهایی (رنگرزی، چاپ، تکمیل و دوخت) و پشتیبانی تأمین‌کنندگان راهبردی به این واحدها و با همکاری گروه مهندسی نساجی و پوشاک دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائم‌شهر عملیاتی شود.

 

در ادامه این بیانیه آمده است: این مسئله با افزایش مشروعیت دولت به‌عنوان یاور این صنعت مهم می‌تواند از طریق ارائه سیاست‌ و خط‌مشی‌ عالمانه و عاری از هرگونه تغییر یا تعویض در اهداف (در بعد زمان و مکان)، مأموریت‌ و چشم‌انداز سند توسعه پایدار از طریق تعامل و ارتباط مؤثر بین مجلس شورای اسلامی، خبرگان دانشگاهی و صاحبان بنگاه‌های تولیدی تبیین شود تا در پی آن شکل‌گیری این رابطه سه‌جانبه بتواند در تبیین خط‌مشی‌های هادی و بنیادین نقش حساس و بنیادی خویش را ایفا کند گرچه با رویکرد کارشناسی، اجرای طرح بازنگری سند توسعه صنعت نساجی و پوشاک که به‌عنوان ورودی سیاست‌ این صنعت بوده (و در سنوات اخیر نیز نگاشته شده) امری الزامی محسوب می‌شود؛ اما این سند اکنون می‌تواند به‌عنوان نقشه راه در حوزه‌های مختلف این صنعت مفید واقع شود.

 

گروه نساجی و پوشاک مازندران در پایان خواستار در دستور کار قرارگرفتن تجهیز واحدهای صنعتی و توانمند‌سازی مدیران دانشگاهی برای طراحی و تولید پوشاک مورد نیاز جامعه به‌منظور ارتقای سطح تولید لباس ایرانی - اسلامی شدند.

 

به گزارش آنا، مقرر شد این کنفرانس به‌صورت دوسالانه در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی کشور اجرا شود تا به این طریق بتوان با شناسایی، احصای مسائل و چالش‌های مؤثر، گام‌های مثبتی در راستای تبیین سیاست‌ها و خط‌مشی‌ها در صنعت نساجی و پوشاک برداشته شود.

 

انتهای پیام/۴۱۱۷/۴۰۶۲/