سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی قائم‌شهر: طرح‌های تجاری‌ هسته‌های فناور حمایت می‌شوند/ تولید انبوه کپسول گیاهی کاهنده قند خون چاپ

alt

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائم‌شهر از اعلام آمادگی حمایت صندوق بازنشستگی کارکنان بانک‌ها از تجاری‌سازی طرح‌های هسته‌های فناور خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از قائم‌شهر، نشست تخصصی سیدمهدی سدیدی مدیرعامل صندوق بازنشستگی کارکنان بانک‌ها، مهدی حسین‌نژاد مدیرعامل ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون کشور، هادی عبداللهی مدیرکل بازرسی وزارت اقتصاد و سعید خدامرادی مدیرعامل شرکت توسعه و مدیریت سرمایه صبا با شرکت‌های دانش‌بنیان دارای طرح تجاری‌سازی استان مازندران در دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائم‌شهر برگزار شد.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائم‌شهر در حاشیه این نشست اظهار کرد: با توجه به اینکه صندوق بازنشستگی کارکنان بانک‌ها در طرح‌های دانش‌بنیان به‌عنوان سرمایه‌گذار ریسک‌پذیر مشارکت می‌کند به این دلیل سه طرح برای سرمایه‌گذاران ارائه شد که یکی از این طرح‌ها تولید کپسول گیاهی کاهنده قند خون بود که توسط اعضای هیئت علمی این واحد دانشگاهی ارائه و مورد استقبال اعضای صندوق بازنشستگی کارکنان بانک‌ها قرار گرفت که سرمایه‌گذاران برای تولید مشترک این محصول فرآورده گیاهی و قراردادن آن در پخش دارویی قول مساعد دادند.

پیمان ولی‌پور با یادآورشدن اینکه کشور در شرایط نامساعد تحریم از سوی قدرت‌های بزرگ دنیاست، افزود: موضوع پزشکی، دارو و درمان یکی از موارد تحریمی بوده که هر فعالیتی بتوانیم در این قسمت انجام دهیم، موجب اعتلای کشور خواهد شد. تولید انبوه کپسول گیاهی کاهنده قند خون رویداد بسیار مهمی است که با توجه به ظرفیت‌های دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائم‌شهر، سرمایه‌گذاران این مکان را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کردند.

وی اضافه کرد: این طرح در آزمایشگاه‌های دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائم‌شهر انجام و در قالب پایان‌نامه دانشجویان کارشناسی ارشد بررسی شد، بذر این گیاه در مزارع  واحد دانشگاهی قائم‌شهر، دانش کشت و کار، تولید و فناوری نهایی آن به‌صورت کپسول همه در این واحد دانشگاهی انجام و با توجه به ظرفیت‌های که در اختیار عباسعلی دهپوری عضو هیئت عملی این واحد دانشگاهی و همکاران قرار داشت، توانستند به مرحله اجرا برسانند.

هسته‌های فناور با قابلیت تجاری‌سازی نگران حمایت صندوق‌های پولی نباشند

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائم‌شهر این رویداد را برای دانشگاه بسیار باارزش دانست و عنوان کرد: استادان دیگر هم می‌توانند در این زمینه گام بردارند و ایده‌های خود را به‌صورت محصول فناورانه تبدیل کنند. این واحد دانشگاهی با توجه به ظرفیت‌های خوبی که دارد، نخستین سرمایه‌گذار ایده‌ها و محصولات استادان دانشگاه خواهد بود.

ولی‌پور مطرح کرد: در این نشست مسئولان اعلام کردند هسته‌های فناور که قابلیت تجاری‌سازی دارند، نگران حمایت صندوق‌های پولی کشور نباشند. صندوق بازنشستگی کارکنان بانک‌ها برای حمایت از طرح‌های تجاری ریسک‌پذیر هسته‌های فناور دانشگاه آمادگی دارند.

وی از همه هسته‌های فناورز مراکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران خواست تا برای معرفی به صندوق بازنشستگی کارکنان بانک‌ها با دبیرخانه مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائم‌شهر در ارتباط باشند.

ایجاد اشتغال با تجاری شدن پروژه‌ها

نماینده مردم قائم‌شهر، سوادکوه، سیمرغ و جویبار در مجلس شورای اسلامی نیز هدف از برگزاری این نشست را حمایت از شتاب‌دهنده‌ها و شکل‌گیری مراکز نوآوری، کارخانه‌های نوآوری و پروژه‌های قابل ارائه برای تجاری‌سازی و انبوه‌سازی در راستای جهش تولید و نگاه به اقتصاد مقاومتی و توجه به ظرفیت‌های موجود در کشور به‌ویژه مازندران عنوان کرد.

کیوان مرادیان از برگزاری رویداد بزرگ در ایام‌الله دهه فجر برای ارائه طرح‌ها و سرمایه‌گذاری‌های عظیم با مشارکت صندوق بازنشستگی کارکنان بانک‌ها خبر داد و گفت: این فرصت برای ظرفیت‌های معطل شده در حوزه علمی، تحقیقاتی و پژوهشی و افراد صاحب ایده و شرکت‌هایی که حرفی برای گفتن در حوزه صنعت و تکنولوژی‌های جدید دارند، بسیار مهم و باارزش است.

وی خاطرنشان کرد: می‌خواهیم با توجه به امکانات و فرصت‌های موجود در منطقه و سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران و تجاری شدن پروژه‌ها و دستاوردهای بزرگ در حوزه‌هایی مانند دارو، چراغ روشنایی، ضدعفونی تکنولوژی پلاسما و.. ایجاد اشتغال، درآمدزایی و تولید ثروت برای مردم شهرستان و منطقه ایجاد کنیم.

نماینده مردم قائم‌شهر، سوادکوه، سیمرغ و جویبار در مجلس شورای اسلامی گفت: از تشکیل کارگروهی با همین مضمون به ریاست دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائم‌شهر خبر داد و عنوان کرد: این کارگروه قرار است هماهنگی لازم با مجموعه شرکت‌های دانش‌بنیان و مراکز رشد در استان انجام دهد.

جبران مخارج هزینه‌ای با ورود به حوزه‌های سرمایه‌گذاری

سیدمهدی سدیدی مدیرعامل صندوق بازنشستگی کارکنان بانک‌ها نیز بیان کرد: در مازندران درباره موضوع پسماند با دانشگاه مازندران وارد کار شدیم و از اداره وزارت اقتصاد که این فرصت را ایجاد کرد که همگی با سرعت و جدیت بیشتر به موارد قاطعی برسیم تشکر می‌کنیم.

سعید خدامرادیمدیرعامل شرکت توسعه و مدیریت سرمایه صبا نیز ورود به حوزه‌های سرمایه‌گذاری را جبران مخارج هزینه‌ای عنوان کرد و گفت: حضور مجموعه صندوق بازنشستگی کارکنان بانک‌ها در هلدینگ‌های بزرگ، بازار سرمایه پررنگ بوده و در بخش دانش‌بنیان در استان‌ها فعالیتمان را از استان مازندران آغاز کردیم و اعلام می‌کنیم که شبکه‌های دانش‌بنیان را در سراسر کشور مورد حمایت قرار خواهیم داد.